Syysloman jälkeisenä maanantaina palasimme iloisina ja virkeinä takaisin rakkaaseen opistokotiimme. Loma antoi uutta virtaa opiskeluun ja jälleennäkemisen riemu loisti jokaisen kasvoista.
Tiistaina normaalin koulupäivän jälkeen vapaa-ajan lautakunta keräsi opistolaisten lomalla saamat arpavoitot. Niitä kertyikin todella paljon, joka on todella hyvä ajatellen kevään opintomatkaa.
Keskiviikkona olikin jo joulukortti-cd:n äänitykset Reisjärven kirkossa, jonne lähdimme lähes koko opiston voimin.
Torstaina Anttilassa ja Räisälässä vietettiin synttäreitä ja illalla oli vielä musiikkilautakunnan ohjelmaa, jossa lauloimme ja leikimme porukalla.
On ollut kivaa olla isäntänä ja emäntänä ja kierrellä muiden opistolaisten soluissa iltaisin. Yhteishenki paranee päivä päivältä, josta kiitos kuuluu kaikille opistolaisille. Tästä on mukava jatkaa eteenpäin kohti teemaviikonloppua.
Roosa ja Veikko