Maanantaina palasimme virkeinä ja rentoututuneina takasin opistokotiimme. Tiistaina oli mahdollisuus voittaa solulle tunti lisäaikaa Helinä-kuraattorin järjestämällä pingispallon tarkkuusheittokilpailulla. Kilpailun voitti se kämppä, jonka jäsen sai eniten pisteitä. Kuorot harjoitelivat opisto-CD:n äänitystä varten. Keskiviikkona opistolla vietettiin raitapaitapäivää.
Keskiviikkoiltana opistolla oli opiston kannatusyhdistyksen vuosikokous, jota myös opistolaiset seurasivat. Maratonkurssilaiset treenaavat edelleen kovasti, sillä kuukauden päästä heillä on edessä suuri koitos.
Torstai-iltana Jussilan tytöt järjestivät oppilaskunnan illassa soluunsa iltakylän, johon kaikki opistolaiset olivat tervetulleita. Iltakylässä laulettiin pääsiäisajan lauluja ja syötiin herkullista pannaria.
Perjantaina kamari- ja naiskuorot lähtevät Haapajärven kirkkoon pääsiäislaulu-iltaan ja sen jälkeen Haapajärven rauhanyhdistykselle kuuntelemaan alustusta Israelista. Viikonloppuna vietämme opistopäiviä eli opistolle tulee kansanopistokurssille vuosina 61-62, 71-72, 81-82, 91-92 ja 01-02 opistossa opiskelleita puolisoineen.
Viikko on ollut poikeuksellisen rauhallinen, koska lellit ovat Lapissa hiihtovaelluksella.
Raakel ja Topi